• Slovenská akadémia „Demokratické a inkluzívne školské prostredie pre všetkých“

• Národný inštitút vzdelávania a mládeže v spolupráci s  Európskym Wergeland Centrom (EWC), výhradným partnerom Rady Európy, pripravil v Bratislave  v dňoch 08. až 11. decembra 2022 vzdelávacie podujatie s  názvom Slovenská akadémia „Demokratické a inkluzívne školské prostredie pre všetkých“. Aktivita je súčasťou projektu s názvom Inovatívne vzdelávanie učiteľov s cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov, ktorý je financovaný z Nórskych grantov a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Na Slovenskú akadémiu sa mohli prihlásiť trojčlenné tímy základných a stredných škôl, ktorých kontext súvisí s projektom „Inovatívne vzdelávanie učiteľov s  cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov“. Do tohto programu sa prihlásilo množstvo škôl zo Slovenka. Veľmi nás potešilo, že zo Slovenska  vybrali aj našu školu, náš trojčlenný tím v zložení: PaedDr. Anna Vajdová, Mgr. Andrea Černoková a Ing. Lenka Košibová.

Vzdelávacie podujatie ukázalo, že na školách a medzi učiteľmi je vôľa učiť moderne, zaujímavo a zapájať do vzdelávacieho procesu žiakov, rodičov a celú komunitu, aby boli aktívnymi spolutvorcami demokratického a inkluzívneho školského prostredia pre všetkých žiakov školy.

Štvordňové stretnutie školských tímov predstavuje prvú fázu aktivity, ktorá bude trvať do konca júna, až  začiatku júla 2023. Na Akadémii nám lektori predstavili príklady implementácie zážitkového učenia na hodinách, zapojenia rodičov a žiakov do vytvárania demokratickej a priateľskej školskej klímy, či nástroje podpory kompetencií pre demokratickú kultúru. Jednotlivé tímy zo škôl si spracovali a odprezentovali vlastné  SWOT analýzy, kde sa bližšie pozreli na potreby a výzvy svojich škôl.  V závere podujatia sme si pripravili akčné plány, ktoré si ešte  dôkladne spracujeme a implementujeme v druhej fáze na svojich školách. Plány nám  pomôžu ďalej rozvíjať napríklad priateľskú klímu v triedach, budovať v školách žiacke parlamenty, lepšie spolupracovať s komunitou, alebo na ich základe pripraviť  tréningy pre ďalších kolegov. V tretej,  evalvačnej fáze koncom júna, začiatkom júla si školské tímy jednotlivé akčné plány a ich realizáciu v školách odprezentujú  na spoločnom záverečnom stretnutí v Bratislave.

Celoškolský prístup a rozvoj  kompetencií pre demokratickú kultúru bol nedávno Európskou komisiou vyzdvihnutý ako osvedčený postup vo vzdelávaní k občianstvu.

• Olympiáda v anglickom jazyku - okresná súťaž

• Žiačka 7.A triedy - Vivien Popovičová skončila na peknom 7. mieste v rámci okresného kola olympiády v anglickom jazyku. Bola úspešnou riešiteľkou úloh so ziskom 48 bodov. Na súťaži sa zúčastnilo vyše 20 žiakov, ktorí boli najlepšími vo svojich školách. Blahoželáme a prajeme veľa úspechov v budúcnosti.

• Riaditeľské voľno

• V súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o doplnení niektorých zákonov (podľa § 150, ods. 5) oznamujem Vám, že som na deň 3. februára 2023 (piatok) udelila žiakom školy riaditeľské voľno. Riaditeľské voľno je v tomto školskom roku udelené druhý krát, z dôvodu realizácie aktualizačného vzdelávania pre pedagogických zamestnancov.

Riaditeľské voľno.pdf

dňa 17. januára 2023 (utorok) sa uskutoční Informatívne rodičovské združenie v čase od 16:00 – 17:30 v jednotlivých triedach ZŠ.

Rodičovská rada sa uskutoční o 15:30 v knižnici Základnej školy.

• Návšteva kina v Košiciach

• Dňa 19. decembra 2022 žiaci z krúžku Krajina čitateľov navštívili kino v Košiciach. Boli sme na rozprávku Kocúr v čižmách – posledné želanie. Vychutnali sme si filmový zážitok a vytvorili si príjemnú predvianočnú atmosféru.

Do fotogalérie Návšteva kina v Košiciach

• OZNAM ZŠ a Š J o zmene ceny za pobyt dieťaťa v ŠKD a ceny obeda od januára 2023

• Od 01.01.2023 sa mení príspevok za pobyt dieťaťa v ŠKD a príspevok za stravovanie v ŠJ . Obec Družstevná pri Hornáde na základe prijatého VZN č. 2/2022 o výške príspevkov v školách a školských zariadeniach zriadených obcou Družstevná pri Hornáde stanovuje novú výšku príspevkov:

1.  Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského klubu detí zriadeného obcou prispieva zákonný zástupca žiaka mesačne sumou 15,00 €.
            2. Výška príspevku za stravovanie v ŠJ:
            1. stupeň: 1,50 €/ deň
            2. stupeň: 1,70 €/ deň

3. Výška príspevku za stravovanie žiaka z rodiny v hmotnej núdzi, životného minima a bez uplatnenia daňového bonusu:

Dotácia z ÚPSVaR : 1,30 €/ deň

1. stupeň: 0,20 €/ deň -  4 €/ mesačne
            2. stupeň: 0,40 €/ deň -  8 €/ mesačne

Upozorňujeme zákonných zástupcov žiakov, ktorých rodičia sú v HN, že bez vyplatenia mesačnej zálohy za obed nebude od januára žiakom  v HN poskytnutý obed!

4Dospelí stravníci/ zamestnanci ZŠ:  cena obeda - 1,90 + režijné náklady 2,10 - spolu  4,00 €/ deň.

VZN obce 2-2022.pdf

PaedDr. Anna Vajdová