• Projekt Krokus

•  Aj tento rok sa naša škola spoločne s múzeom židovskej kultúry a írskou nadáciou pre výučbu holokaustu zapojila do vzdelávacieho projektu Krokus/Šafran.

Projekt Krokus je určený pre jednotlivé triedy základných a stredných škôl a jeho cieľom je pripomienka približne 1,5 milióna detí, ktoré sa stali obeťami holokaustu.

Na počesť ich pamiatky žiaci 5.B triedy vysadili cibuľky žltých krokusov na našom školskom dvore, ktoré kvitnú približne v období Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli (nielen) deti nútené počas obdobia nacistických perzekúcií nosiť.

Hlavným cieľom projektu je upozorniť na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe rasovej či náboženskej príslušnosti, a tým prispieť k prevencii xenofóbie, rasizmu a antisemitizmu.

Do fotogalérie Projekt Krokus.

• Napíš list, poteš srdce

• Všetci vieme, že október je mesiac úcty k starším. Mnoho starých ľudí žije osamelo, bez blízkych, rodiny či priateľov. Preto sme veľmi radi podporili iniciatívu Knižnice pre mládež mesta Košice a napísali sme starkým listy. A tak v duchu hesla "Napíš list - poteš srdce" sa nám, dúfam, podarilo vyčariť úsmevy na ich tvárach a potešiť ich srdiečka.

Do fotogalérie  Napíš list, poteš srdce.

• Mobilný odber krvi

• Dňa 21.októbra 2022 sme na našej škole opäť privítali členov Národnej transfúznej stanice, aby sme uskutočnili mobilný odber krvi. Podarilo sa odobrať krv 15 darcom. Veľké ďakujem patrí aj tým, ktorí chceli darovať, ale žiaľ to nebolo zo zdravotných dôvodov možné. Počas tohto dňa na škole prebiehali aj ukážky prvej pomoci, ktoré realizovala pani lektorka z Červeného kríža – Košice okolie.

Poďakovanie patrí aj MILK-AGRO, spol. s.r.o.,  ktoré poskytlo sponzorský dar, vďaka ktorému sme pripravili pohostenie pre našich darcov.

Každá kvapka krvi sa počíta... Ďakujeme

Do fotogalérie Mobilný odber krvi.

• Október - Mesiac úcty k starším

• Mesiac október by mal byť pre nás všetkých  pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Starnutie je zákonitý jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj my ľudia. Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám, mladším.

Pri tejto príležitosti dňa 16. októbra 2022 žiaci našej školy prispeli svojim tancom a spevom k programu obce.

Do fotogalérie Október - Mesiac úcty k starším.

• Spieva celá zem

• V stredu 12. októbra 2022 sa žiaci našej školy zúčastnili na výchovnom koncerte pod názvom Spieva celá zem, ktorý organizovalo OZ Škola života. Koncert sa konal v kultúrnom dome a všetkým sa veľmi páčil. Žiaci si zanôtili spolu so spevákmi, tí odvážnejší si aj zatancovali pod pódiom. Najväčšiu odvahu nabrala druháčka Julka, ktorá spievala svoju obľúbenú pieseň pred celou školou a zožala obrovský potlesk. Z koncertu sme odchádzali s výbornou náladou a úsmevom na perách.

Do fotogalérie Spieva celá zem.

• Jabĺčkový deň

• V utorok 14. októbra 2022 sa to u nás v škole len tak červenalo. Mali sme totiž Jabĺčkový deň. Žiaci priniesli krásne a zdravé jabĺčka, z ktorých sme vytvorili výstavku tých najkrajších. Mnohí si mohli pochutnať aj na jabĺčkových dobrotách, ktoré pripravili mamky. Hrali sme sa, ale aj učili a zdravé jablká plné vitamínov na nás striehli z každej strany. Takouto príjemnou akciou by sme chceli pokračovať aj budúci rok a pripomínať žiakom, aké sú zdravé potraviny dôležité pre naše zdravie.

Do fotogalérie Jabĺčkový deň.

• Účelové cvičenie

• Žiaci 2. stupňa našej školy absolvovali teoretickú i praktickú časť účelového cvičenia Ochrany človeka a prírody pod vedením pedagógov. Teoretická časť prebiehala prípravou v triedach a následne na druhýkrát 7. októbra 2022, keď nám počasie prialo praktickým zrealizovaním v prírode. Žiaci zvládli veľmi dobre teoretické i praktické aktivity, ktoré boli pre nich pripravené na jednotlivých stanovištiach, o čom svedčia aj ich výsledky  a tým splnili cieľ účelového cvičenia.

Výsledky jednotlivých tried:  V.A – 19,5 b., V.B – 18b.,VI.A – 17b., VI.B – 17b., VII.A – 18b., VII.B – 18b., VIII.A – 18b., VIII.B – 18b., IX. – 20b.

Všetkým srdečne gratulujeme.

Do fotogalérie Účelové cvičenie.

• Mobilný odber krvi

• Vážení rodičia, dovoľte nám, aby sme vás pozvali na Mobilný odber krvi, ktorý sa uskutoční 21.októbra 2022 od 8:00 - 11:00 v priestoroch Základnej školy v Družstevnej pri Hornáde. Budeme radi, ak podporíte našu akciu a oslovíte aj svojich známych, aby prišli darovať to najcennejšie, našu krv. Každá kvapka sa počíta. Ďakujeme

• Testovanie pohybových predpokladov

• Žiaci našej školy prvého a tretieho ročníka sa zúčastnili testovania pohybových predpokladov, ktoré slúži ako dôležitá informácia pri nasmerovaní detí tam, kde môžu tieto svoje predpoklady uplatniť.

Testovanie pozostávalo z batérie desiatich testov, ktoré deti zvládli na výbornú, k čomu im srdečne gratulujeme.

Do fotogalérie Testovanie pohybových predpokladov.

• Noc výskumníkov

• Dňa 30.septembra 2022 sa žiaci VIII.A triedy a žiaci z krúžku Fyzika a chémia hrou, zúčastnili festivalu vedy s názvom "Európska noc výskumníkov", ktorý sa uskutočnil v OC Optima, v Košiciach.

Program festivalu bol maximálne pestrý, s dôrazom na zvýšenie záujmu detí o štúdium prírodných vied. Mottom 16. ročníka bolo "Dôverujme vede". Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok nás podnietili k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu.

Video: https://youtu.be/TK4YS0sF6T0

Do fotogalérie Noc výskumníkov.