Naša škola sa v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia a VÚC zapojila do celoslovenského projektu LIFE IP ktorého cieľom je zlepšenie kvality ovzdušia pre naše deti.
Záleží nám na tom, aby sme eliminovali riziko ohrozovania znečisteným ovzduším. Preto naši žiaci spolu s manažérmi kvality ovzdušia z VUC inštalovali v extraviláne našej školy špeciálne snímače s pasívno-difúznymi trubičkami na meranie znečistenia. Trubičky sa po ukončení merania zasielali do certifikovaného laboratória v Holandsku, kde sa budú vyhodnocovať.
V rámci jedného kraja sa mohlo do tohto projektu zapojiť maximálne 6 škôl. Odborná porota vyhlasovateľa súťaže spomedzi všetkých zaregistrovaných škôl kvôli silnému environmentálnemu zameraniu vybrala aj našu školu, čo nás veľmi teší.
Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (ďalej len „Populair“) sa zameriava na implementáciu konkrétnych opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia a taktiež podporuje vzdelávacie, komunikačné a monitorovacie aktivity zapojených partnerov v oblasti kvality a ochrany ovzdušia a efektívne riadenie vytvorením národnej siete manažérov kvality ovzdušia. Zameriame sa v ňom hlavne na informatívne meranie koncentrácií oxidu dusičitého NO2, ktorý pochádza primárne z dopravy. O výsledkoch meraní vás budeme informovať.
Prečo sme sa zapojili?
Znečistenie ovzdušia je hlavnou environmentálnou hrozbou pre verejné zdravie v Európe vrátane Slovenska. Vedecké dôkazy potvrdzujú, že deti sú obzvlášť ohrozenou skupinou obyvateľstva vplyvom znečisteného ovzdušia. Existuje výrazné riziko, že sa u dieťaťa rozvinie astma, sprevádzaná častými astmatickými záchvatmi, najmä ak trávi prevažnú časť dňa v blízkosti rušnej cesty či križovatky.
Znečistenie ovzdušia môže tiež ovplyvniť ich vývoj srdca, mozgu a nervového systému, a to dokonca ešte pred narodením. Svetová zdravotnícka organizácia (ďalej len “WHO”) uvádza, že žiadnu úroveň znečistenia ovzdušia nemožno považovať za úplne bezpečnú.
Slovenská republika patrí k členským štátom EÚ, ktoré čelia problémom s kvalitou ovzdušia, čo má výrazne negatívny vplyv na zdravie občanov a životné prostredie. Napriek niektorým zlepšeniam dosiahnutým v posledných rokoch je situácia stále neuspokojivá. Na kvalitu ovzdušia negatívne vplýva najmä prekračovanie koncentrácií prachových častíc PM10 a jemných prachových častíc PM2,5,benzo(a)pyrénu, oxidu dusičitého NO2 a prízemného ozónu. Hlavnými zdrojmi znečisťovania ovzdušia sú lokálne kúreniská so spaľovaním tuhých palív v domácnostiach, doprava, priemysel a energetika.
Do fotogalérie Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia („Populair“)