• Jej Veličenstvo kráľovná Beatrix

•

Kráľovná Beatrix sa narodila 31. januára 1938 ako Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau. Hlavou Holandského kráľovstva je od 30. apríla 1980, korunovaná po matke kráľovnej Juliane, ktorej je prvorodenou dcérou. Manžel kráľovnej Beatrix - princ Klaus - zomrel v roku 2003. Majú spolu troch synov, najstarším je 40-ročný William Alexander. Následníctvo trónu sa v Holandsku dedí na prvorodeného syna alebo dcéru. Nového panovníka musí potvrdiť parlament.

Kráľovná je v Holandsku veľmi obľúbená. Je známa tým, že rada nosí klobúky a jazdí na koni. Má rada sochy a kvety, ale nikdy nepovie, že uprednostňuje napríklad ruže, pretože by jej nosili iba tie. Nehovorí o tom, u ktorého módneho návrhára si dáva šiť šaty, pretože by sa tým mohla dotknúť iných dizajnérov a vyvolať dojem, že nie sú pre ňu dosť dobrí.

Beatrix sa síce narodila v Holandsku, no keď mala dva roky, rodičia sa rozhodli ujsť pred fašistickými okupantmi do Anglicka a neskôr do Kanady, kde chodila na základnú školu. Po skončení vojny sa, samozrejme, panovnícka rodina, ktorá je priamym potomkom zakladateľa štátu Viliama Oranžského, do svojej krajiny vrátila. Keď Beatrix dovŕšila osemnásť, automaticky sa stala oficiálnou nástupkyňou trónu, a tým aj členkou Štátnej rady, no na vládnutie si ešte musela počkať. Zatiaľ stihla vyštudovať univerzitu v Leidene, kde okrem politických vied navštevovala aj semináre sociológie, ale venovala sa napríklad aj štúdiu kultúr holandských kolónií ako Surinam či Holandské Antily. Jej záujem o menšiny a ich kultúry vytrval dodnes.
             Zásnúbila sa s nemeckým diplomatom Clausom von Amsberg.Princ Claus sa postupne stal jedným z najobľúbenejších členov kráľovského domu a krajina po jeho smrti v roku 2002 skutočne smútila.

Prvou dámou krajiny sa stala 30. apríla 1980 po rezignácii svojej matky Juliany, ktorá v posledný aprílový deň oslavovala aj narodeniny, a dodnes sa tento dátum búrlivo oslavuje ako Deň kráľovnej.Kráľovná je nesmierne populárna,o jej popularite svedčí fakt, že na oslavy štvrťstoročnice jej vlády prišlo vyše stotisíc ľudí. Usmievavá, vždy upravená kráľovná s tradičnými klobúkmi dnes patrí medzi najobľúbenejších monarchov na svete.