Čo si budeme medové motúziky popod nos ťahať – nie vždy sme usilovní ako včeličky. Avšak keď príde čas nadchnúť sa a urobiť niečo pre správnu vec, mladí ľudia v školskom klube sa dokážu prekonávať. Ani strach niektorých zo žihadiel im nezabránil zatancovať si včelí tanec pri rozkvitnutých lúčnych kvetoch a bylinkách plných bzučiacich kamarátok.
Pri príležitosti Svetového dňa včiel sme využili možnosť navštíviť ozajstný včelín s naozajstným včelárom. Vľúdny slovný doprovod pána Petra Michalka, ktorý ušľachtilú záľubu zdedil po svojom otcovi, deťom poskytol množstvo nových a fascinujúcich poznatkov, aj keď s istým arzenálom základných vedomostí prišli nabité už z družiny. No odkiaľ berie včela vosk, na čo používa propolis, ako sa správajú obyvatelia úľov k votrelcom, ukážky ich stavbárskych zručností a mnoho iného si štvrtáci najviac zapamätajú práve v autentickom prostredí včelína a od čeloveka, ktorý sa medonosným opeľovačom venuje celý svoj doterajší život.
Najväčším lákadlom bola odmena na záver – hodnotný med s certifikátom o najvyššom antibakteriálnom potenciáli. Popri mede „ovenčenom zlatou medailou“ dostala ŠKD do daru peľové produkty a kombinované pasty, za čo pánovi Michalkovi ďakujeme a hneď prvé ochutnávky mali úspech, dokonca aj v iných ročníkoch družiny.
Dni venované tak dôležitému prvku biodiverzity, akým včely nepochybne sú, si štvrtáci užívali. Či išlo o hru na včely, pozorovanie hmyzu v kvetinových záhonoch a ihrisku posiatom ďatelinou, o záchranu žubrienok pri školskom jazierku, maľovanie korytnačích pancierov na Svetový deň korytnačiek alebo o zavŕšenie Svetového dňa včiel a Medzinárodného dňa biologickej rozmanitosti návštevou u skúseného včelára, deti si odniesli množstvo vnemov a príjemných chvíľ, ktoré môžu pretavovať do pozitívnych postojov a následne do skutkov na ich budúcej ceste.
Do fotogalérie ŠKD - Bzučíme radosťou