• Duševné zdravie

• 10.10. Svetový deň duševného zdravia

Každý rok si 10. októbra pripomíname Svetový deň duševného zdravia, ktorého cieľom je mobilizovať úsilie pri podpore duševného zdravia. Tento deň umožňuje upriamiť pozornosť na túto tematiku, ukázať na nedostatky a potrebu viac investovať do duševného zdravia hlavne u našich detí, ale aj u nás samotných.

Psychické choroby sa môžu týkať každého z nás. Nie je to choroba dospelých, týka sa nás

všetkých. Čím skôr prídeme na to, že ňou trpíme, tým skôr vieme zasiahnuť. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý štvrtý človek sa v priebehu svojho života stretne s duševnými ťažkosťami, ktoré nám mohli spôsobiť finančné ťažkosti, alebo napr. absencia sociálnych vzťahov. Dôležité je uvedomiť si, že duševné poruchy sú liečiteľné.

Liga za duševné zdravie SR je najsilnejšia mimovládna organizácia v problematike podpory duševného zdravia na Slovensku. Ich hlavným cieľom je podpora a ochrana duševného zdravia a zastavenie stigmatizácie duševných porúch. Zároveň táto organizácia poukazuje na možných 12 krokov, ktoré nám vedia prispieť k celkovej psychickej pohode, a to je

DESATORO DUŠEVNÉHO ZDRAVIA:

1. Prijímaj sám seba – spoznávaj seba, svoje prednosti i slabosti. Vybuduj si k sebe úctu, ale neber sa veľmi vážne.
          2. Hovor o tom! – Hovor o tom, čo ťa trápi a z čoho máš obavy. Ale podeľ sa aj o svoju radosť.
          3. Buď aktívny! – Život sa stále mení. Vždy je za čím ísť. Stanovuj si nové ciele (hoci aj malé) a choď za nimi.
          4. Uč sa nové veci! – Vždy je niečo, čo sa dá učiť. A aj keď sa ti niečo nepodarí, vždy si môžeš povedať „aspoň som to skúsil“.
          5. Stretávaj sa s priateľmi – Buď otvorený vzťahom. Sympatie a priateľstvo sú zdrojom radosti v živote.
          6. Rob niečo tvorivé! – Každý z nás môže byť tvorca. Neboj sa žiadnej kritiky, dôležité je to, čo pri tvorbe zažiješ a ako sa pri tom cítiš.
          7. Zapoj sa a pomáhaj – Zaujímaj sa o to, čo sa deje okolo teba. Snaž sa pomáhať tam, kde je to potrebné a kde sa to dá.
          8. Neváhaj požiadať o pomoc – Ak cítiš, že tvoje bremeno je priťažké, požiadaj o pomoc.
          9. Oddychuj a uvoľni sa – Uč sa oddychovať a hľadaj                                                          veci a činnosti, ktoré prinášajú radosť a relax.
          10. Zdolávaj prekážky! – Každá životná prekážka je      novou príležitosťou na rast a zmenu.
          11. Neboj sa snívať! – Vytváraj si sny, pomôžu ti           definovať to, k čomu sa chceš priblížiť.
          12. Ži tu a teraz! – Minulosť je mŕtva a budúcnosť ešte len vytváraš. Jediná realita je práve teraz.

Zvládnuť samých seba v období dospievania je náročné. Dôležité je mať na pamäti týchto 5 bodov, aby sa z Vás stali duševne zdravé osoby:

1. Sebapoznanie – je dôležité poznať samých seba, čo máte radi a čo Vám prekáža
            2. Fyzická aktivita ako cesta k duševnému zdraviu – ,,Zdravé telo, zdravý duch“ – fyzická aktivita Vám pomôže prečistiť si hlavu a prísť na iné myšlienky
            3. Obklopujte sa ľuďmi, ktorých máte radi a pestujte zdravé návyky
            4. Zdravý spánok – nedostatok spánku vyvoláva únavu a privoláva stres
            5. Nedovoliť stresu, aby Vás pohltil – Je potrebné sa naučiť, kedy je pre nás už stresu dosť a vedieť ho čo najzdravšie zvládnuť.

Je potrebné myslieť na to, že na našej škole máte podporu inkluzívnych tímov a kedykoľvek v prípade potreby, viete využiť ich služby. Je to pre Vás krok, k Vášmu duševnému zdraviu.

Cítite, že sa s Vami niečo deje, ale neviete, či je to na odborníka?

Na stránke https://dusevnezdravie.sk/testy-ako-sa-mas/ odborníci pripravili pre Vás zopár testov na najčastejšie problémy, s ktorými sa ľudia na nich obracajú. Skúste si ich vyplniť. Odpovede dostanete do Vášho mailu.