• Získali sme opäť prestížny MEDZINÁRODNÝ CETRIFIKÁT v environmentálnom programe Zelená škola

• Naša škola je do tohto environmentálneho výchovno-vzdelávacieho programu zapojená už 18 rokov a počas celého tohto obdobia sa nám úspešne darí obhajovať prestížny medzinárodný certifikát. Získať ho nie je ľahké.

Kolégium ktoré u nás funguje je aktívnou skupinou žiakov, ktorí   tento program participatívne na škole organizujú a riadia. Každé dva roky si volíme tému, ktorej sa venujeme do hĺbky, zrealizujeme environmentálny audit a pripravujeme akčný plán.

Posledné dva školské roky bol touto nosnou témou ODPAD. Mali sme v ňom dva hlavné ciele. Dávame si záležať, aby ciele boli merateľné a my sme tak vedeli vyhodnotiť, či sa nám ich podarilo naplniť.

Prvým cieľom bolo Znížiť množstvo komunálneho odpadu poctivejším triedením o 20%, druhým bolo Znížiť množstvo papierového a plastového odpadu minimalizáciou o 10% do mája 2023

Pre naplnenie týchto cieľov sme zrealizovali množstvo aktivít. Tu je niekoľko z nich:

Rovesnícke vzdelávania, triedenie odpadu, bodovanie správnosti triedenia, zapojenie sa do projektov ELEKTROODPAD DOPAD, HURÁ VON, GLOBE a ROOTS&SHOOTS, vyškolenie žiackych lídrov na pobyte v ekocentre environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA,  zber drobného  elektroodpadu, premietanie filmov, realizovanie lokálnych kampaní (kampaň za používanie desiatových boxov, kampaň za pitie vody z vodovodu, kampaň za používanie papiera z oboch strán, kampaň povedzme to doma...), tematické akčné dni, monitorovanie čiernych skládok, brigády, starostlivosť o kompost, tvorba ekokódexu, súťaže, kvízy, spolupráca pri zavádzaní separovaného zberu na cintoríne v Kostoľanoch nad Hornádom, tvorba plagátov, letákov, osveta od domu k domu, infostánky, písanie projektu a jeho obhajoba pred nadačnou komisiou, vzdelávania v Ekocentre SOSNA, inštalovanie výstavy o odpadoch ...

Vďaka ZELENEJ škole sa naši žiaci  zaujímajú o problémy svojho okolia a svojím konaním sa podieľajú na vytváraní lepšieho sveta. Aktívnou účasťou v programe získavajú cenné praktické kľúčové kompetencie do života ako napr. schopnosť riešiť problémy, schopnosť spolupracovať, komunikovať, oslovovať autority, rozvíjať kritické myslenie a kreativitu.

Výsledkom celej dvojročnej práce bolo nielen splnenie, ale aj výrazné prekročenie cieľov. Máme za sebou už aj hodnotiacu návštevu. Tá preverovala celý proces plnenia siedmich krokov. Overovanie prebiehalo nielen medzi žiakmi a učiteľmi, ale aj nepedagogickými zamestnancami, kuchárkami, bufetárkou a  aj medzi náhodnými občanmi z miestnej komunity. Hodnotiaci proces bol úspešný, boli sme vysoko kladne ohodnotení a tak sa budeme môcť hrdiť titulom ZELENÁ ŠKOLA aj nasledujúce dva roky.

Certifikát si prevezmeme na slávnostnej certifikácii,

ktorá sa uskutoční 12.10.2023

Všetkým, ktorí s nami spolupracovali a zapájali sa z celého srdca ĎAKUJEME a veríme, že to, čo sme sa o odpadoch naučili dokážeme v čo najväčšej miere aplikovať prakticky do zodpovedného konania v bežnom živote.

Ing. Eva Tóthová, Koordinátorka programu Zelená škola.