• Korzár

Beatrix ocenila ekologické a umelecké cítenie študentov

Košice - Kráľovná Beatrix (69) sa včera trochu zoznámila aj so slovenským školstvom. Žiaci tzv. Zelenej základnej školy v Družstevnej pri Hornáde jej predviedli, prečo je u nich ekológia na prvom mieste. V telocvični jej "moderátor" Pavol Duda názorne vysvetlil, ako sa u nich v škole, ale aj následne v dedine triedi odpad.

"Nacvičovali sme to asi týždeň a vydýchol som si, až keď som to mal za sebou. Som rád, že sa to každému páčilo, kráľovná mi po skončení aj poďakovala," povedal nám P. Duda.

Jeho spolužiaci pri školskom jazierku predviedli Beatrix odber a vyšetrenie vzoriek vody. Ďalší maľovali stromy, žiaci zo 7. A pod vedením učiteľky Evy Moňokovej jej v ekoučebni s otvorenými stenami na záhradke školy ukázali, ako má vyzerať vyučovacia hodina o liečivých rastlinkách. To podľa nás kráľovnú zaujalo asi najviac zo všetkého.

"Je to vynikajúci spôsob, ako sa veci majú učiť. Páči sa mi to, lebo to podporuje myslenie u detí. Som rada, že sa venujete liečivým rastlinám, predtým to zvyklo byť múdrosťou babičiek, ale teraz sa zdá, že sa to stáva múdrosťou mládeže," povedala žiakom 7. A.

Žiaci obdarovali kráľovnú vlastnoručne zhotovenou keramickou kompozíciou v tvare kvetu na kôre, ktorá predstavuje symbol Zelenej školy, ďalej obrazom z paličkovanej čipky a šamotovou sochou.

"Sme ekologicky zameraná škola a dosahujeme pozitívne výsledky vo výchove detí. Možno aj to bol dôvod, prečo sme sa dostali do programu tejto návštevy. Na príchod holandskej kráľovnej sme sa pripravovali mesiac. Deti sa na ňu veľmi tešili. Som veľmi rada, že to tak dobre dopadlo a kráľovnú sme zaujali," skonštatovala riaditeľka školy Renáta Baníková.