• Establish

• Cieľom projektu ESTABLISH je rozšírenie a používanie objaviteľských vyučovacích metód v prírodovednom vzdelávaní študentov (vo veku 12 - 18 rokov) v širokej mierke v Európe pomocou vytvoreného originálneho vzdelávacieho prostredia a zahrnutím všetkých zainteresovaných do realizácie zmien v triede.

V rámci projektového kurzu bude vytvorených a adaptovaných množstvo objaviteľských (IBSE) lekcií použiteľných v triedach celej Európy.

Projekt Establish združujúci cez 60 partnerov z 11 európskych krajín bude stimulovať a zavádzať širšie využívanie objaviteľských (IBSE) metód vzdelávania na úrovni strednej školy. Členovia združenia budú pracovať s miestnymi učiteľmi a študentmi na vývoji a implementácii IBSE materiálov a nástrojov na ich overovanie, ktoré budú prispôsobené špecifikám každej krajiny.

Základom projektu ESTABLISH je vytváranie originálneho prostredia pre vedu pomocou spájania všetkých zainteresovaných, čiastočne aj vedeckej oriemyselnej obce, tovrcov vzdelávacích stratégií, rodičov, didaktikov a učiteľov, smerujúceho k zmenám v triede.

Inovácie v školskej praxi budú dosiahnuté cez uplatnenie zainteresovaných na vývoji a poskytnutí:

• Vhodných výučbových a vzdelávacích IBSE kapitol (doplnených o informácie z vedeckých a priemyselných združení).
          • Vhodnej podpory pre učiteľov a budúcich učiteľov pri využívaní IBSE.

Výstupmi projektu ESTABLISH budú:

1.    veľká skupina učiteľov prírodovedných predmetov z celej Európy, ktorí sú zruční a sebaistí v objaviteľských metódach vzdelávania;

2.    identifikované vhodné modely prírodovedného vzdelávania, ako pre učitaľov v praxi tak aj budúcich učiteľov, zamerané na objaviteľské (IBSE) vzdelávanie; propagácia objavovania v triede, oslovujúca zainteresovaných vo vede a vzdelávaní.

Ing. Eva Tóthová a Ing. Beata Bosáková  absolvujú kurz Inovatívne metódy výučby fyziky, chémie a biológie a rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, ktoré je pokračovaním kurzu kontinuálneho vzdelávania Establish.