• Prevencia drogových závislosti

• Prevencia drogových závislosti a iných sociálno-patologickýcj javov

Celoštátna stratégia tvorby bezpečného prostredia

Celoškolský prístup k prevencii

Celoškolský prístup k prevencii obsahuje celoškolský prístup k problematike bezpečného prostredia v škole.

Dokumenty školy : Etické pravidlá žiaka našej školy, Charta proti šikanovaniu na triednických hodinách triedni učitelia aktualizovali so svojimi žiakmi a každý žiak ich dostal na pripravenom tlačive do žiackej knižky.

Všetkým rodičom našich žiakov sme poskytli List rodičom ako dohodu o spolupráci rodičov a školy pri pozorovaní a riešení patologických javov medzi deťmi.

Ďalšie zložky celoškolského prístupu boli:

• zapojenie učiteľov do celoškolských preventívnych aktivít i individuálnej práce s triedami,
          • spolupráca s rodičmi a verejnosťou – hlavne pri celoškolských podujatiach,
          • spolupráca s inými inštitúciami – s psychológmi z CPPP a P, lekárom – uskutočnila sa beseda s pediatričkou , zdravotnou sestrou, s Obecným úradom v Družstevnej pri Hornáde, v Kostoľanoch nad Hornádom a Sokoli, s Radou rodičou,
          • práca výchovnej komisie – niektorí členovia absolvovali priebežné vzdelávanie - koordinátor prevencie a výchovný poradca sa zúčastňujú priebežných vzdelávaní v rámci MPC Prešov a CPPP a P Košice – okolie,
          • budovanie triednych komunít
          • stretnutia tried so psychológom
          • schránka dôvery je stálou „prvou pomocou“ pre deti v núdzi

Celoškolská stratégia vytvorenie pozitívnej sociálnej klímy na našej škole

Komunitou rozumieme skupinu ľudí, ktorí obývajú určitý priestor, kde vykonávajú pravidelnú činnosť. Vďaka interakciám a spolupráci členov komunity sa spája a násobí jej celkový ľudský potenciál.

Z toho dôvodu sme v princípoch života našej školskej komunity pristúpili k nasledovným prioritám:

1. Chceme vytvárať bezpečné prostredie bez násilia a negatívneho správania, naplnené úctou a toleranciou.
          2. Emocionálnu inteligenciu považujeme za prvoradú, ak je človek vnútorne spokojný a vyrovnaný, dokáže lepšie komunikovať a spolupracovať ,a tým aj ochotnejšie plniť edukačné ciele školy a aktívne sa učiť.
          3. Chceme rozvíjať sociálnu zdatnosť detí, zvyšovať ich komunikačné zručnosti, sebapoznanie a empatiu.
          4. Chceme posilňovať vzájomnú spoluprácu, zdravé medziľudský vzťahy naplnené porozumením a prosociálnosťou.
          5. Chceme podporovať zdravý spôsob života a environmentálne cítenie.

Efektívnejšie je predchádzať nežiaducim spoločenským javom, ktoré by život našej školskej komunity sťažovali negatívne ovplyvňovali osobnosť žiakov. Z toho dôvodu už  9 rokov uskutočňujeme systematickú prácu v oblasti primárnej prevencie sociálno – patologických javov na našej škole.

Besedy s lektorkou O.z. „Život a zdravie“ zaujali  žiakov a kolektív učiteľov. Odborné vedomosti žiakov doplnili aj 4 besedy s lekárom.

Niektoré podujatia sa stali tradíciami školy a obľubu si získali 8 ročníkov okružného behu rodičov a detí „Mama, oco- nefajčí!“ Myšlienku podporilo mnoho účastníkov.

Našou školou rezonujú aj celoeurópske kampane, ktoré napĺňame pestrou činnosťou. V novembri  je to každoročne Európsky týždeň boja proti drogám a v marci Európsky týždeň boja proti rasizmu.

Ďalšie celoškolské podujatia podporujúce pozitívnu klímu v škole a bezpečné správanie detí boli : „ Drogy, bŕŕ...“- zážitky cez výtvarný prejav, výstavky výtvarných prác, tvorivé dielne, slohové práce, futbalové a stolnotenisové turnaje, relácie v školskom rozhlase, príspevky do školského časopisu Kométa.

Za účelom pomoci v krízovej situácií je pre deti vytvorená v priestoroch školy Schránka dôvery.

V záujem odborného rastu pedagogických pracovníkov školy  bola z finančných prostriedkov Protidrogového fondu obohatená školská knižnica. Systém preventívnych aktivít na našej škole stále funguje a podobne i do budúcnosti plánujeme participáciou učiteľov a zamestnancov školy, žiakov i rodičov udržiavať bezpečnú a pozitívnu klímu školy.

Plán Koordinatora socialno patologickych javov šk. r. 2017-2018.pdf